Lázeňský viladům Alicia
Lázeňský bytový dům ALICIA Luhačovice, Pražská čtvrť
STUDIE
Úvod
Předložená studie zpracovává zadání objednatele, navrhnout na pozemku v Pražské čtvrti v Luhačovicích, bytový dům lázeňského charakteru, s možností bydlení pro seniory
Podklady
Studie vychází ze základních podkladů – z územně plánovacích informací, ze zaměření výškopisu a polohopisu daného pozemku, z dostupných informací o stávající technické vybavenosti území a z informací o existenci inženýrských sítí.
Charakteristika území, stavebního pozemku a umístění stavby na něm
Dané území, nacházející se v těsné blízkosti lázní,dodává dotčenému pozemku náležitou atraktivit. Ta zavazuje tvůrce návrhu bytového domu k citlivému řešení stavebního díla. Nemalý vliv na celkové pojetí má také poloha pozemku při vjezdu do lázeňsko-obytné čtvrti této části města Luhačovice – Pražské čtvrti.
Při návrhu se museli tvůrci vypořádat s problémy existencí inž. sítí na pozemku. Dům umístili tak, aby bylo možno v maximální míře stávající trasy sítí zachovat. Ve spodní části pozemku, v blízkosti řeky však bude nutné počítat s úpravou trasy stávající Pozlovské kanalizace, s úpravou trasy vodovodu a s posunem stávajícího kabelu NN, které zasahují do rohu plánované zastavěné plochy. Nedávno realizovaná kanalizační stoka, procházející napříč pozemkem v hloubce cca 6,5m, která odvádí odpadní vody z Pražské čtvrti, bude překlenuta systémem základových patek, takže nebude stavbou dotčená. Její hloubka nedovoluje jakýkoliv přístup k ní, proto studie nepředpokládá nutnost zachování volného prostoru kolem ní pro potřeby oprav. Vstupní šachty na této kanalizaci jsou mimo zastavěnou plochu.
Umístění domu vychází z nárožní polohy pozemku a využívá v obou směrech vazby na sousední procházející komunikace. Ze strany ulice Bety Smetanové je orientován hlavní vchod do obytné části domu. Podél domu studie navrhuje úpravu chodníku s umístěním podélných stání pro možnost příjezdu zdravotně postižených klientů. Odtud je také navržen vjezd pro zásobování kavárny v přízemí domu.
Ze strany lázní se dům otevírá letní zahrádkou kavárny v přízemí. Studie si dovoluje využít prostoru před kavárnou a rozšiřuje příjemné posezení letní kavárny i přes cestu, na pozemek lázní, jenž za tím účelem předpokládá pronajmout. Obydlení tohoto zatím nevyužitého koutu v krásném prostředí lázeňského parku doplní nabídku lázeňských odpočinkových míst.
Pro zklidnění provozu podél kavárny je uvažována úprava komunikace s retardérem. Pro vjezd do podzemní garáže, umístěné v suterénu domu navrhuje studie obousměrný provoz přes most a sjezd z komunikace do garáže hned za mostem.
Nový bytový dům bude využívat dosavadního technického vybavení území v potřebném rozsahu.
Urbanisticko architektonický pohled, základní charakteristika stavby
Navrhovaný bytový dům svým umístěním na nároží ulice Bety Smetanové má funkci ukončení, anebo z pohledu pěšího návštěvníka přicházejícího od lázní, nástupu do hlavní ulice v Pražské čtvrti. Novostavba na tomto exponovaném místě má hmotově vyvažovat stávající zástavbu na protější straně ulice. Architektonickým pojetím nového funkcionalismu navazuje na tradici funkcionalistických vilových domů Arch .Bohuslava Fuchse v Bílé čtvrti.
Umístěním kavárny v parteru domu a odstupňováním fasády terasami dostává bytový dům podobu lázeňské vily.
Dům je navržen čtyřpodlažní, s ustoupeným podlažím na střeše domu. Suterén využívá rozdílné výškové úrovně terénu, je proto přístupný pro vjezd vozidel a bude sloužit k parkování osobních vozidel obyvatel domu i návštěvníků.
V přízemí nabízí studie prostor pro komerční využití, v návrhu má kavárnu a čokoládovnu. Pro provoz kavárny jsou rezervovány i ostatní prostory přízemí, kde bude prostor pro příjem zásob, sklad, přípravna , hygienické zázemí apod. V levé části přízemí je uvažováno s technickým zázemím domu, společnou kotelnou, místností úklidu a údržby. Vstup do bytové části hlavním vchodem z ulice Bety Smetanové je na úrovni druhého podlaží. Je pojat hotelově, s recepcí ve vstupní hale, kde je vytvořen prostor pro návštěvy a odkud je přístup k výtahu. V tomto podlaží, kromě bytů různých velikostí,navrhuje studie prostory pro služby obyvatelům domu, jako například místnosti pro pravidelné docházky lékaře, pedikůra, masáže, kadeřnictví apod.
Třetí podlaží půdorysně zúžené o vzniklé terasy obsahuje byty ve dvou velikostech. Ve čtvrtém podlaží, mimo bytů, zůstává prostor pro společenskou místnost s využitím pro různé kulturní a společenské akce obyvatel domu. Ve střešní nástavbě, přístupné pouze schodištěm, vznikne prostor pro jeden samostatný byt nebo variantně je možnost propojení tohoto prostoru se spodními byty.